یک خرید اینترنتی به صرفه!
جوهر پرینتر

معرفی جوهر پرینتر

دانستن اینکه پرینتر شما با چه کارتریجی کار می‌کند موضوع مهمی است. خرید کارتریج اشتباه ممکن است باعث ضررهای بسیار زیادی به موسسه و سازمان شما بشود یا زمان زیادی برای بازگشت کالای اشتباه اتلاف کند.

جوهر و تونر دو نوع کاملا متفاوت کارتریج پرینتر هستند. این دو محصول هرکدام نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند و بستگی به کاربری آنها و کیفیتی که می‌خواهید، انواع متفاوتی دارند. اگر شما هم به دنبال آموختن مطالب جدید درباره کارتریج پرینتر خود باشید یا به دنبال خرید یک پرینتر جدید هستید، این مقاله به شما بسیار کمک میکند. در این مقاله انواع کارتریج و استفاده از آنها را بیاموزید و در آخر به یک استاد جوهر و تونر تبدیل شوید!

اما قبل از شروع مقاله بهتر است با کمی از قسمت های مربوط به جوهر پرینتر آشنا شویم.

کارتریج چیست؟ کارتریج محفظه ای است که در آن جوهر یا پودر تونر نگهداری میشود. پرینترهای لیزری و جوهر افشان دارای محفظه‌هایی برای کارتریج هستند. کارتریج‌های پرینترهای لیزری دارای قسمتی به اسم درام هستند. درام‌ها در پرینترهای لیزری دستورات چاپ بر روی صفحه کاغذ را اجرا و کنترل می‌کنند. در پرینتر های مختلف محفظه جوهر و درام کارتریج ممکن است پهلوی هم و یا بصورت مجزا از هم قرار داشته باشند. در اکثر پرینترهای سیاه و سفید لیزری، تونر و درام کنار یکدیگر قرار دارند.

جوهر پرینتر

تفاوت جوهر و تونر در چیست؟

اولین و عمومی‌ترین تفاوت آن‌ها مایع بودن جوهر کارتریج است. کارتریج را با جوهر مایع پر کرده و در پرینترهای جوهر افشان استفاده می‌کنند. درحالی که تونر کارتریج بصورت پودر استفاده می‌شود و توسط پرینترهای لیزری به کار برده میشود.

جوهر داخل کارتریج میتواند از ذرات رنگدانه‌های حل شده در محلول(pigment-base) تولید شده باشد و یا توسط رنگ‌هایی که خود مایع هستند(dye-base) ساخته شده باشد.

اکثر پرینترهای موجود در بازار بطور پیشفرض از جوهرهای dye-base استفاده میکنند. این نوع جوهرها اقتصادی‌تر هستند و کیفیتی عالی در چاپ انواع عکس و متن رنگی ارائه می‌کنند. جوهرهای dye-based ضد آب نیستند ولی چسبندگی زیادی به کاغذ دارند و نسبت به خط و خش مقاوم هستند. این جوهرها تا 25 سال می‌توانند بدون کم رنگ شدن بر روی کاغذ بمانند.

جوهرهای pigment-base چاپ‌های تردتر تولید میکنند و زودتر خشک می‌شوند. این نوع جوهرها به علت کیفیت بالای عکس‌ها و متن‌های چاپ شده بیشتر توسط طراحان گرافیک و عکاسان حرفه‌ای استفاده می‌شوند. این نوع جوهر در برابر آب نسبت به جوهرهای dye-base مقاوم‌تر هستند و تا  200 سال رنگ و غلظت خود را بر روی کاغذ حفظ می‌کنند.

تونر ماده‌ای به شکل پودر است که به چسبندگی جوهرهای کارتریج نیستند. همچنین بخاطر پودر بودن آن‌ها و پخش شدن در هوا اگر به درستی استفاده و کاربری نشوند ممکن است کثیف کاری زیادی داشته باشند. پرینترهای لیزری مونوکروم تنها از تونر کارتریج‌های مشکی استفاده می‌کنند. پرینترهای رنگی لیزری از 4 کارتریج مشکی، یشمی روشن(سبز)، قرمز مایل به بنفش و زرد برای تولید چاپ استفاده می‌کنند.  جوهر افشان‌ها یکی از مهم ترین قسمت‌های پرینترهای هستند چرا که کنترل‌کننده مقدار جوهر ریخته شده در هر پیکسل است. جوهر افشان‌ها اجزایی هستند که هم می‌توان آن‌ها را با کارتریج خریداری کرد و هم می‌توان آن‌ها را جداگانه در بازار یافت. کارتریج تونرهایی که خریداری میکنید بر روی خود جوهر افشان نصب شده دارند و به تبع از کارتریج‌های بدون جوهر افشان گران‌تر هستند. بنابراین هربار که کارتریج تونر جدید میخرید همراه با آن جوهر افشان پرینتر خود را عوض میکنید. این موضوع به این دلیل است که خریدار مشکل و دغدغه نصب یا تعویض جوهر افشان پرینتر خود را نداشته باشد. هرچند اگر علاقه دارید کارتریج بدون جوهر افشان خریداری نمایید، این نکته را باید در نظر داشته باشید که جوهر افشان ها باید بعد از 3 تا 4 بار شارژ کارتریج تعویض شوند.

جوهر پرینتر

کدام نوع کارتریج برای من مناسب است؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب کارتریج، انتخاب ویژگی‌هایی است که می‌خواهید و امکاناتی که پرینتر شما ارائه می‌دهد. قیمت کارتریج‌ها فاکتور مهم بعدی است. بدیهی است کارتریج‌ها بسته به کاربرد و کیفیتی که دارند، کالاهایی گران قیمت هستند. قیمت کارتریج، سایز آن و تعداد صفحاتی که می‌خواهید چاپ کنید باعث می‌شود که با طیف گسترده‌ای از انواع کارتریج با مشخصات متفاوت سرو کار داشته باشید. ممکن است افرادی که برای اولین بار می‌خواهند با کارتریج‌ها آشنا شوند و کارتریج پرینتر خود را تعویض کنند، با مراجعه به مغازه‌های متفرقه با قیمت های بالایی مواجه شوند. این موضوع ممکن است باعث شود از خرید کارتریج پشیمان شوند. پس توصیه می‌کنیم قبل از خرید کارتریج، پرینتر خود، ظرفیت و امکانات آن و مقدار استفاده خود از کارتریج و تعداد صفحه‌هایی که قرار است چاپ کنید را بررسی کرده و نسبت به آنها به دنبال کارتریج مناسب با نیاز خود بگردید.

چگونه کارتریج مناسب را نسبت به نیازهای خود انتخاب کنیم؟

نوع و تعداد کاغذ مصرفی؛

کارتریج‌ها بر اساس نوع خود سازگاری بهتری با چند نوع خاص کاغذ دارند. تعداد چاپ‌هایی که با استفاده از کارتریج قرار است گرفته شود نیز فاکتور مهمی است. برای مثال اداره یا موسسه‌ای که روزانه 1000 برگ کاغذ چاپ می‌کنند و این چاپ‌ها شامل مدارک یا فاکتورها و… که محتوای بیشتر آن‌ها متن است، نیازی نیست کارتریجی با کیفیت چاپ بالا انتخاب کنند. بلکه بهتر است کارتریجی را که بتواند روزانه تعداد زیادی کاغذ را چاپ کند انتخاب و خریداری کنند.

سایز کارتریج؛

کارتریج‌ها در سایزهای متفاوتی وجود دارند که نسبت به متغیرهایی مثل نوع کاغذ مصرفی و تعداد چاپ‌ها متغیر است. کارتریج‌هایی با اندازه بزرگ(XL) جوهر و یا تونر بیشتری در خود دارند و تعداد بیشتری نسبت به کارتریج معمولی می‌توانند پرینت کنند. این سایز کارتریج برای موسسات و شرکت‌هایی که تعداد زیادی چاپ دارند مناسب است. در کنار کارتریج‌های اندازه بزرگ، کارتریج‌هایی استاندارد با اندازه‌ای معمولی وجود دارند که قیمت ارزان‌تری نسبت به کارتریج‌های بزرگ دارند و مناسب برای کسانی است که تعداد چاپ‌های کمی دارند. این نوع کارتریج برای کسب و کارهای کوچک و مصارف خانگی مناسب هستند. HP یکی از معروف‌ترین شرکت‌ها در ساخت پرینتر و کارتریج پرینترها میباشد که دو مدل HP 63  و HP 63XL دو نمونه از کارتریج‌های این شرکت هستند.

HP 63 – این کارتریج سایز استاندارد است و قابلیت چاپ 190 صفحه را دارد

HP 63XL – این کارتریج سایز بزرگ است و میتواند 480 صفحه را چاپ کند

هزینه چاپ بر صفحه

هزینه چاپ بر صفحه، پولی است که به ازای چاپ هر صفحه هزینه می‌کنید. برای محاسبه این هزینه باید طول عمر کارتریج خود را پیدا کنید. به این معنی که چه تعداد صفحه را چاپ میکند؟ تا چه مدت می‌تواند قابل مصرف باشد؟ برای مثال کارتریج‌های مدل 63 و 63XL شرکت  HP را بررسی می‌کنیم.

کارتریج مدل 63 قیمتی حدود دویست هزار تومان دارد. این کارتریج میتواند حدودا 190 صفحه را چاپ کند بنابراین هزینه چاپ بر صفحه این مدل تقریبا هزار تومان است.

مدل 63XL با قیمتی حدود چهارصد هزار تومان و با قابلیت چاپ 480 صفحه، هزینه چاپ بر صفحه نزدیک به 850 تومان دارد.

در کنار کارتریج‌هایی که با جوهر کار می‌کنند، کارتریج‌های تونری پرینترهای لیزری قرار دارند. این نوع کارتریج‌ها قیمت بیشتری دارند اما از طرفی برای چاپ تعداد صفحه‌های بیشتری می‌توان از آنها استفاده کرد. برای مثال کارتریج مدل TN880 می‌تواند تا 12000 صفحه چاپ کند.

جوهر پرینتر

(ویژه) فرق جوهر‌های dye-based و pegiment-based چیست؟ نحوه کار آنها چیست؟ آیا انواع دیگری نیز وجود دارند؟

جوهرهای Dye Base به علت قیمت پایین و استفاده راحت، پر مصرف‌ترین جوهرها برای پرینترهای خانگی می‌باشند. اصلی‌ترین مشکل این جوهرها مقاوت و پایداری کم آنها نسبت به نور می‌باشد. ولی جوهرهای Pigment Base از ذرات جامدِ رنگیِ کوچک و یک حلال تشکیل شده شده‌اند. فرآیند تولید این جوهر‌ها پیچیده است و نیازمند کنترل دقیق می‌باشد در نتیجه باعث شده تا بسیاری از تولید‌کنندگان از تولید این جوهر‌ها صرف نظر کنند.

جوهرهای تصعیدی یا Sublimation در مجاورت گرما از حالت جامد به گاز تبدیل می‌شوند. از این جوهرها در چاپ تصاویر بر روی اشیا استفاده می‌شود. برای این کار ابتدا تصویر با استفاده از این جوهر روی کاغذ مخصوصی چاپ می‌شود؛ سپس تصویر چاپ شده روی شی مورد نظر مانند لیوان یا بشقاب (شی باید دارای یک پوشش مخصوص باشد) قرار داده می‌شود. در مرحله نهایی تصویر توسط یک پرس حرارتی منتقل می‌شود. تصویر توسط گرما و فشار روی جسم و وسیله مورد نظر منتقل می‌شود در نتیجه استفاده از یک لایه محافظتی روی تصویر باعث می‌شود که تصویر ماندگاری طولانی داشته باشد. تفاوت اصلی جوهرهای dye-sublimation و  دیگر جوهرهای dye در این است که dye-sublimation ها نور را از خود عبور نمی‌دهند که باعث ماندگاری چاپ بر پایه ساب در مقابل نور می‌شود. اکثر پرینترهای حرفه‌ای  و مصرفی dye-sublimation برای تولید عکس، کارت شناسایی، لباس و… طراحی شده‌اند.

جوهر dye-sublimation علاوه بر چابگرهای مخصوص خود، در چاپگرهایی با هد  Epson قابل استفاده هستند. زیرا هد چاپگر اپسون پیزوالکتریک است اما هد چاپگرهایی مانند HP یا Canon ترمال (حرارتی) است. به علت حساس بودن جوهر dye-sublimation به حرارت، استفاده از این جوهر در پرینترهایی با هد حرارتی باعث خشک شدن سریع جوهر در هد می‌شود.

جوهر مایع

در کنار جوهرهای معرفی شده، جوهرهای فلوئورسنت نیز تولید می‌شوند. تصاویری که توسط این جوهرها چاپ می‌شود در ظاهر با جوهرهای معمولی تفاوتی ندارند. فقط این جوهرها با قرار گرفتن در برابر تابش اشعه‌ی ماورابنفش می‌درخشند. اشعه مورد نیاز برای روشن‌کردن این جوهرها از نوع UVA یا Black Light می‌باشد که برای انسان خطری ندارند. این اشعه در حشره کش‌ها و دستگاه‌های تست اسکناس نیز استفاده
می‌شود. با استفاده از این جوهرها می‌توان تصاویر زیبایی خلق کرد همچنین می‌توان از آن‌ها در طراحی دکوراسیون‌های داخلی استفاده نمود.

جوهرهای نامرئی دسته دیگری از جوهرها هستند که کاربردی هستند ولی تقاضای کمتری دارند. این جوهرها شبیه جوهرهای فلوئورسنت می‌باشند. تفاوت آنها در این است که این جوهر در نور معمولی دیده نمی‌شود و فقط در صورتی که در برابر تابش اشعه‌ی ماورابنفش قرار بگیرد مشاهده میشود. این جوهر به طور تخصصی در طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کنار جوهرهای معرفی شده، جوهرهای مایع طرفدار بیشتری دارند. به طور معمول، پرینترهای جوهر افشان از جوهر مایع استفاده می‌کنند. تصاویر پرینترهایی که از جوهر مایع استفاده میکنند از وضوح و شفافیت بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل گزینه مناسب‌تری برای چاپ عکس، تصاویر و کارهای گرافیکی هستند.

در کنار این محصولات که به عنوان جوهر برای چاپ برگه‌ها بکار برده می‌شوند، محلول‌هایی به نام محلول‌های باز کننده هد تولید و عرضه میشوند. کاربرد این محصولات برای تمیز کردن هدهای دستگاه است. می‌توان این محلول را درون کارتریج‌های قابل شارژ ریخته و توسط پرینتر، هدهای دستگاه را تمیز کرد و یا اینکه مستقیماً این محلول را توسط سرنگ در هدها تزریق نمود.

برای آشنایی بیشتر با این محصول، اینجا را کلیک کنید.

جوهر پرینتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه