یک خرید اینترنتی به صرفه!
دستگاه لمینیتور

معرفی دستگاه لمینیتور

دستگاه لمینیتور یکی از وسایل کاربردی برای بسیاری از مشاغل است. از آن‌جایی که خرید و استفاده از انواع مختلف ماشین اداری نیازمند بهره‌مندی از اطلاعات کافی در این زمینه است، توصیه می‌کنیم در این مقاله با ما همراه باشید. به طور کلی لمینت کاربردهای بسیار زیادی دارد؛ از بستن پاکت مواد خوراکی و… گرفته تا استفاده برای پرس کارت.
دستگاه لمینیتور برای ایجاد یک لایه محافظ روی کارت‌ها، عکس‌ها و… کاربرد دارد. کارت‌ها، پوسترها و… معمولا با استفاده از کاغذهای مختلف تولید می‌شوند. کاغذها مقاومت زیادی ندارند و زود از بین می‌روند. برخی از طراحان، متریال‌های باکیفیت‌تری چون PVC را انتخاب می‌کنند. PVC مقاومت بیشتری نسبت به سایر مواد اولیه دارد؛ اما استفاده از آن برای تعداد بالا هزینه‌بر است و در بسیاری از موارد مقرون به صرفه نیست. همچنین ممکن است نوشته‌های روی آن از بین بروند. بنابراین حتی PVC نیز به یک لایه لمینت نیاز دارد. به همین دلیل افراد فعال در این حوزه به فکر استفاده از لایه‌های محافظ برای محصولات چاپ شده افتادند. دستگاه لیمینیتور بهترین ایده‌ای است که هزینه زیادی ندارد و می‌تواند طول عمر کارت‌ها، کاغذها و سایر وسایل این‌چنینی را افزایش دهد.
شما در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد دستگاه لمینیتور به دست خواهید آورد. با کاربردهای مختلف این دستگاه آشنا می‌شوید. می‌توانید انواع مختلف دستگاه‌های لمینیتور را بشناسید و نحوه کار با آن‌ها را بخوانید. در این مقاله همچنین به شما کمک می‌کنیم که بتوانید دستگاه لمینیتور متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. به شما می‌آموزیم که هنگام خرید چنین ماشین اداری به چه نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین نمونه را خریداری نمایید.

کاربردهای مختلف دستگاه لمینیتور

در مقدمه با دستگاه لمینیتور آشنا شدید. این ماشین اداری می‌تواند تکمیل کننده دستگاه پرینتر باشد. دستگاه لمینیتور برای کارت‌ها، مدارک و… یک لایه محافظ ایجاد می‌کند. جنس این لایه معمولا از پلاستیک یا PVC است و با استفاده از روش‌های مختلفی چون حرارت نصب می‌شود.
بسیاری از افراد دستگاه لمینیت را با نام دستگاه پرس کارت می‌شناسند. در واقع یکی از مهم‌ترین کاربردهای دستگاه لمینت برای پرس کارت‌های مختلف و به خصوص کارت‌های کاغذی و مقوایی است.
بسیاری از تبلیغاتی که برای استندها، پوسترها و… چاپ می‌شوند نیز پس از پرینت، با استفاده از دستگاه لیمنیتور لمینت می‌شوند تا مقاومت بیشتری در محیط بیرون داشته باشند.
برای لمینت کردن روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

 • لمینت سرد
 • لمینت گرم
 • لمینت با فشار
 • لمینت حرارت و فشار

دستگاه‌های لمینیتور با روش‌های مختلفی کار می‌کنند. به همین دلیل انواع مختلفی دارند که در قسمت بعدی آن‌ها را به صورت کامل معرفی خواهیم کرد.

دستگاه لمینیتور

برندهای مختلف دستگاه‌های لمینیتور و انواع آن‌ها

امروزه کاربرد لمینت در صنایع مختلف بسیار بیشتر شده است. به همین دلیل انواع مختلفی از دستگاه لمینیتور با برندهای در بازار ارائه شده است تا مشتریان بتوانند متناسب با نیازشان دستگاه مورد نظر را خریداری کنند. در ادامه انواع دستگاه لمینیتور را معرفی کرده‌ایم و ویژگی‌های هر کدام را شرح داده‌ایم.

دستگاه لمینیتور گرم

در این نوع دستگاه غلطک‌هایی تعبیه شده است که هنگام کار گرم می‌شوند و این گرما را به لایه لمینت انتقال می‌دهند. حرارت باعث چسبیدن لایه لمینت به کارت یا کاغذ مورد نظر می‌شود.

دستگاه لمینیتور سرد

اساس کار این دستگاه با استفاده از فشار است. در این دستگاه لمینیتور مانند نوع گرم آن غلطک‌هایی وجود دارد. غلطک‌های لمینیتور سرد با استفاده از فشار، لایه لمینت را به کارت می‌چسبانند.

دستگاه لمینیتور کیسه‌ای

می‌توان گفت این دستگاه نیز زیر مجموعه‌ای از لیمنیتورهای گرم است و با حرارت کار می‌کند. در این دستگاه‌ها از کیسه لمینت استفاده می‌شود. با بالا رفتن حرارت، کیسه لمینت ذوب شده و به کارت مورد نظر می‌چسبد. مقاومت لمینت دستگاه‌های کیسه‌ای نسبت به دستگاه‌های لمینیتور گرم معمولی بیشتر است. این نوع لمینت کاغذهای مورد نظر شما را در برابر آب و مواد شیمیایی مقاوم می‌کند. این دستگاه‌ها بیشتر برای مدارک اداری و مهم به کار می‌روند.

لمینیتورهای رومیزی

این دستگاه‌ها پرکاربردترین نوع دستگاه لمینیتور هستند که به صورت ترکیبی با استفاده از فشار و حرارت کار می‌کنند. این دستگاه‌ها برای پرس کارت‌ها و کاغذهایی در سایز کوچک استفاده می‌شوند.

دستگاه‌ لیمنیتور بزرگ

این نوع دستگاه‌ها تنها در مراکزی چون چاپخانه‌ها کاربرد دارند و برای لمینت پوسترها، بنرها و… استفاده می‌شوند.
به خاطر داشته باشید که بسیاری از دستگاه‌های لمینیتور با هر دو روش سرد و گرم کار می‌کنند.
جالب است بدانید که رول‌های لمینیت نیز تنوع زیادی دارند. شما می‌توانید متناسب با کاربرد خود آن‌ها را انتخاب کنید. بیایید کمی در مورد انواع مختلف رول‌های دستگاه لمنیت نیز صحبت کنیم.

 • رول شفاف: رول‌های شفاف هم در دستگاه‌های لمنیت سرد و هم در دستگاه‌های لمینت گرم کاربرد دارند.
 • رول مات: این رول‌ها نیز مانند نمونه قبلی در هر دو نوع دستگاه لمینت سرد و گرم کاربردی هستند.
 • رول ماسه‌ای: این رول‌ها برای لمینت سرد کاربرد دارند و بدون نیاز به حرارت می‌چسبند و از کاغذها محافظت می‌کنند.
 • رول چرمی: این رول‌ها نیز برای دستگاه لیمنیتور سرد کاربرد دارند. ضخامت آن‌ها نسبت به نمونه‌های قبلی بیشتر است.
 • رول سه بعدی: رول سه بعدی نیز به صورت سرد استفاده می‌شود و می‌تواند جلوه زیباتری برای کارت‌ها به وجود آورد.

به خاطر داشته باشید که انتخاب رول مناسب برای دستگاه لمینیتور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
لازم به ذکر است که برای دستگاه لمینیتور کیسه‌ای از کیسه به جای رول استفاده می‌شود. این کیسه‌ها در ضخامت‌های مختلفی ارائه شده‌اند. سایزهای آن‌ها نیز با توجه به نیاز مشتری متغیر است.

دستگاه لمینیتور

مزایا

ویژگی‌های دستگاه‌های لمینیتور نسبت به نوع آن‌ها متفاوت است. اما به طور کلی می‌توان لیستی از ویژگی‌های کلی برای این دستگاه‌ها ارائه کرد. شناخت مزیت‌های استفاده از این دستگاه به شما کمک می‌کند که انتخاب راحت‌تری داشته باشید.

 • سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که امکان لمینت سرد و گرم به صورت همزمان را داشته باشد. همانطور که می‌دانید حرارت لمینت برای برخی از مواد اولیه خوب نیست و باعث از بین رفتن کیفیت آن‌ها می‌شود.
 • دستگاه‌های دیجیتال نسبت به نمونه‌های آنالوگ بهتر هستند.
 • قابلیت تنظیم سرعت از دیگر ویژگی‌های مثبتی است که برخی از دستگاه‌های لمینیتور دارند.
 • تنظیم درجه حرارت قابلیت مهم دیگری است که در لمینیتورها وجود دارد. بهتر است درجه حرارت برای لایه رویی و زیری به صورت مجزا تنظیم شود.
 • اگر کار شما با دستگاه لمینیتور زیاد است، قابلیت برنامه ریزی این دستگاه‌ها برای شما اهمیت زیادی دارد و تا حد زیادی در زمان صرفه‌جویی می‌کند.
 • بهره‌مندی از سیستم برش به صورت دستی برای جدا کردن کارهای مختلف نکته دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید.
 • دستگاه لمینت باید قابلیت استفاده از رول‌ها و کیسه‌هایی با ضخامت‌های متفاوت را داشته باشد. استاندارد ضخامت برای لمینت بین ۳۰ تا ۲۵۰ میکرون است.
 • گرم شدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن باعث صرفه جویی در زمان شما می‌شود. زمان استاندارد برای گرم شدن رول‌ها بین ۸ تا ۱۲ دقیقه می‌باشد.
 • بهره‌مندی از نوردها برای کنترل رول‌ها و پیشگیری از کج شدن صفحه‌های لمینت از دیگر مزیت‌های یک دستگاه لمینیتور باکیفیت است.

با توجه به این نکات می‌توانید اطمینان داشته باشید که دستگاه لیمنیتور باکیفیتی خریداری می‌کنید که می‌تواند به خوبی پاسخگوی نیاز شما باشد.

معایب

به طور کلی مزایای استفاده از این دستگاه نسبت به معایب آن خیلی بیشتر است. به همین دلیل است که در صنعت چاپ و… کاربرد فراوانی دارد. به خاطر داشته باشید که با توجه به نکات گفته شده و انتخاب بهترین نوع لمینیتور می‌توانید از بروز مشکلات پیشگیری کنید. در ادامه به برخی از ایرادهای احتمالی این دستگاه اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده از دستگاه لمینیتور گرم برای موادی که به حرارت حساس هستند، باعث بروز مشکل می‌شود.
 • عدم تناسب دستگاه‌های لمینیتور معمولی با اندازه پوسترها، بنرها و استندهای تبلیغاتی.
 • مات شدن و از بین رفتن کیفیت کارت در صورت استفاده از رول نامناسب.

قیمت لمینیتور

تنوع قیمت دستگاه‌های لمینیتور زیاد است و شما می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید، دستگاه مناسبی خریداری کنید.
دستگاه‌های رومیزی و دستگاه‌هایی با اندازه‌های کوچک‌تر قیمت پایین‌تری دارند. هرچه دستگاه کوچک‌تر و توان و ظرفیت آن محدودتر باشد، قیمت کم‌تری خواهد داشت. قیمت دستگاه لمینیتور رومیزی از یک میلیون تومان شروع می‌شود.
قیمت دستگاه لمینیتور طولی یا بزرگ‌تر بیشتر است و برای صنایع چاپ و… کاربرد دارد. این دستگاه‌ها در مراکز چاپ و تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت این دستگاه‌ها نیز وابسته به برند، مدل و ویژگی‌های آن‌ها متفاوت است. حدود قیمت این لمینیتورها بین ۱۵ الی ۲۰ میلیون‌ تومان است.

دستگاه لمینیتور

چگونه دستگاه متناسب با نیاز خود را انتخاب کنیم؟

دانستیم که تنوع دستگاه لمینیتور زیاد است. خرید دستگاهی متناسب با نیاز شما اهمیت بسیاری دارد. برای انتخاب بهترین دستگاه به فاکتورهایی که در ادامه بیان می‌کنیم توجه داشته باشید.

 • برای چه کاربردی به دستگاه لمینیتور نیاز دارید؟
  برای پاسخ به این سوال تعیین کنید که کارت‌ها و محصولاتی که قصد لمینت آن‌ها را دارید، چه جنسی دارند. به عنوان مثال برای کارت‌های PVC باید از لمینت‌های نازک‌تر استفاده کنید؛ اما برای لمینت کاغذ و مقوا محدودیتی وجود ندارد.
 • دستگاه لمینیتور مورد نظر شما باید کارت‌ها و پوسترها با چه اندازه‌ای را لمینت کند؟خرید دستگاه با اندازه مناسب فاکتور دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید.
 • دستگاه در طول روز چند بار کار می‌کند؟
  بسیاری از مشتریان به این موضوع توجه نمی‌کنند و به همین دلیل ممکن است دستگاهی بخرند که توانایی تأمین نیازهای آن‌ها را نداشته باشد. برای کار زیاد به دستگاه لمینیتوری با ظرفیت بیشتر نیاز خواهید داشت.
 • دستگاه لمینیتور یک طرفه یا دو طرفه؟
  این مورد نیز از دیگر فاکتورهایی است که باید هنگام خرید به آن توجه داشته باشید. دستگاه‌های یک طرفه ارزان‌تر هستند. برای لمینت هر دو طرف یک کارت با این دستگاه‌ها، لازم است آن را دو بار وارد دستگاه کنید.

با پاسخگویی به این سوالات می‌توانید دستگاه لیمنیتور متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.

نحوه کار

بسیاری از افراد تصور می‌کنند کار با دستگاه لمینیتور تخصصی است و نیاز به مهارت زیادی دارد. اما شما می‌توانید با دیدن فیلم‌های آموزشی و چند بار تمرین کار با این دستگاه را یاد بگیرید. در این قسمت سعی کرده‌ایم خلاصه‌ای از مراحل مختلف کار با دستگاه لیمیتور را به شما آموزش دهیم.
هر دستگاه لمینیتور دارای پنلی است که با شناختن دکمه‌ها و کلیدهای روی آن می‌توانید به راحتی نحوه کار با دستگاه را یاد بگیرید.

 • اولین دکمه موجود روی پنل، دکمه پاور آن است که با استفاده از آن دستگاه را خاموش یا روشن می‌کنید.
 • کلید Reverse و کلید Forward جهت حرکت کارت و کاغذ در دستگاه را مشخص می‌کنند. اگر بخواهید کارت وارد شده را برگردانید، باید کلید Reverse را فشار دهید و برای جلو راندن کارت، از کلید Forward استفاده کنید.
 • اگر دستگاه لمینیتور شما هم به صورت سرد و هم به صورت گرم کار کند، دکمه‌ای برای تعیین حالت دارد. این کلید با کلمات Hot و Cold مشخص می‌شود.
 • نحوه تنظیم دما در برخی از دستگاه‌‌های لمینتور به صورت دیجیتال و در برخی دیگر به صورت دستی و با استفاده از یک پیچ ولوم است. به خاطر داشته باشید که دما باید با توجه به لایه لمینت و جنس کارت مورد نظر تعیین شود.

در توضیحات ارائه شده در این قسمت تحوه کار دستگاه لیمنیتور را به صورت کلی بیان کردیم. معمولا به همراه دستگاه خریداری شده، دفترچه راهنما نیز ارائه می‌شود که می‌تواند راهنمای شما برای کار با دستگاه مورد نظر باشد.

دستگاه لمینیتور

جمع‌بندی

تا اینجا با تمام ویژگی‌های دستگاه لمینیتور آشنا شدید. شناخت این ویژگی‌ها برای خرید بهترین دستگاه ضروری است. اما مهم‌ترین سوال این است که آیا هنگام خرید، همه آن‌ها را به خاطر خواهید داشت؟ آیا یک فرد غیر حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند در اولین انتخاب بهترین دستگاه را خریداری کند؟
مسلما خرید دستگاه لمینیتور برای افرادی که تجربه‌ای در این زمینه ندارند، کار ساده‌ای نیست. همچنین تنها افراد حرفه‌ای که اطلاعات زیادی در زمینه انواع ماشین اداری دارند، می‌توانند کیفیت دستگاه‌های مختلف را بسنجند و با یکدیگر مقایسه کنند.
بنابراین بهترین راه این است که خرید خود را از یک مرکز معتبر انجام دهید. با این کار از کیفیت محصولات اطمینان خواهید داشت. همچنین می‌توانید از راهنمایی افرادی که تجربه کافی در زمینه کار با دستگاه لمینیتور دارند، استفاده کنید. بنابراین در انتخاب یک مرکز معتبر برای خرید لمینیتور توجه کافی داشته باشید.

برای مطالعه‌ی بیشتر، به این صفحه مراجعه کنید.

دستگاه لمینیتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه