یک خرید اینترنتی به صرفه!
ریبون سوزنی

معرفی ریبون سوزنی

ريبون سوزني، کاغذ آغشته به جوهر است که ما مي‌خواهيم در اين مقاله در رابطه با جوهر اين کاغذ توضيح دهيم. شايد هيچ کدام و يا بيش‌تر ما تاکنون نام ريبون سوزني را نشنيده باشيم. اما با خواندن اين مقاله خواهيم فهميد که ريبون سوزني تا چه حد مي‌تواند در زندگي ما تاثيرگذار باشد. در اين مقاله ما راجب برخي از موضوعات مهم نيز صحبت خواهيم نمود. از جمله عناويني که در اين مقاله نقد و بررسي خواهد شد، به شرح زير مي‌باشد:

 • معرفي ريبون
 • کاربرد‌هاي ريبون
 • انواع ريبون
 • معرفي ريبون سوزني
 • کاربرد ريبون سوزني
 • برند‌هاي مختلف ريبون سوزني
 • مقايسه ي برندها
 • غيره.

در ابتدا مي‌خواهيم در رابطه با ريبون‌ها توضيح دهيم و شما را با ريبون‌ها و انواع آن آشنا سازيم. بعد در رابطه با ريبون سوزني که يک کاغذ آغشته به جوهر ريبون است توضيح خواهيم داد.

ریبون سوزنی

معرفي ريبون

جوهر ريبون، همان جوهري است که براي کاغذ‌هاي پشت چسبي و يا به اصطلاح برچسب‌ها ساخته شده است. جوهر ريبون مخصوص برچسب‌ها است. ساختار و فرمول اين جوهر به گونه‌اي مي‌باشد که مي‌تواند به اين نوع از کاغذ‌ها بچسبد و نقش توليد نمايد.اصطلاحا به اين نوع کاغذ‌ها ليبل نيز گفته مي‌شود. کاغذ ليبل يک کاغذ است که مي‌توان با استفاده از چسبي که در پشت خود دارد آن رابه انواع سطوح چسبانيد. سطح کاغذ ليبل مانند ساير کاغذ‌ها نيست که يک بافت خشک داشته باشد و انواع جوهر را به خود جذب نمايد. سطح کاغذ ليبل به حالت براق و روغني بوده و نياز به جوهر مخصوص خود يعني جوهر ريبون دارد. ريبون سوزني هم همان کاغذ ليبل است که توسط جوهر ريبون آغشته شده و براي امور مختلفي از آن استفاده مي‌نمايند. در ادامه‌ي مقاله در رابطه با کاربرد‌هاي ريبون سوزني و هم چنين جوهر ريبون توضيح خواهيم داد. جوهر ريبون باعث مي‌شود که ما روي کاغذ‌هاي ليبل، يک چاپ ماندگار و با دوام داشته باشيم. جوهر ريبون داراي کيفيت بالايي بوده و از نظر ظاهر يک چاپ يکنواخت را ايجاد مي‌نمايد. جوهر ريبون با توجه به ساختار ويژه‌اي که دارد مي‌تواند داراي انواع مختلفي باشد که هر کدام ساز و کار خاص خود را دارند. در ادامه‌‌ي اين مقاله به معرفي انواع جوهر ريبون و ريبون سوزني خواهيم پرداخت. اختلاف مواد تشکيل‌دهنده‌ي اين جوهر مي‌تواند هم باعث به وجود آوردن انواع مختلفي از جوهر ريبون شود و هم اين که جوهر‌هاي ريبون را از نظر قيمت با هم متفاوت سازد. بايد در خريد جوهر ريبون و ريبون سوزني نهايت دقت را به خرج داد تا اين که تمام خواسته‌هاي ما را بر طرف نمايد. اگر مي‌خواهيد با انواع مختلفي از جوهر ريبون آشنا گرديد، بهتر است ادامه‌ي اين مقاله را مطالعه فرماييد. در اين مقاله قصد داريم شما را به طور کامل و دقيق با جوهر ريبون و ريبون سوزني آشنا گردانيم. داشتن اطلاعات در هر زمينه‌اي موجب مي‌شود که افراد يک خريد درست و مناسب داشته باشند.

ریبون سوزنی

انواع ريبون

جوهر ريبون، با توجه به اين که از چه موادي تشکيل شده باشد و داراي چه خاصيت‌هايي باشد، به انواع مختلفي تقسيم مي‌شود. در زير مهم ترين جوهر‌هاي ريبون را معرفي مي‌نماييم و در رابطه با آن‌ها به طور کامل توضيح خواهيم داد. انواع جوهر ريبون و ريبون سوزني به شرح زير مي‌باشد:

ريبون سوپر رزين   (Super Resin Ribbon) :

ريبون سوپر رزين Super Resin Ribbon پرچم دار خانواده رزين است. درصد بالاي رزين بکار رفته در اين جوهر ريبون آن را به صورت چشم‌گيري متمايز کرده است. ريبون سوپر رزين‌‌ از کيفيت چاپ بالا و زيادي برخوردار است. ريبون سوپر رزين داراي مقاومت زيادي در برابر موادي نظير حلال‌ها و عوامل خارجي و طبيعي يا صنعتي است. بايد بدانيد که ريبون سوپر رزين، مي‌تواند  انتخاب  مناسبي براي چاپ روي برچسب‌هایی که از جنس کاغذ نیستند، می‌باشد. در صورت اجبار اين نوع ريبون مي‌تواند چاپ روي کاغذ را  به صورت حرارت بالا، توسط هد دستگاه ليبل پرينتر انجام دهد. ريبون سوپر رزين جهت چاپ روي انواعي از  ليبل‌هاي پي وي سي، ليبل‌هاي متال، ليبل‌هاي خرد شونده يا گچي و حتي ليبل‌هاي شفاف نيز و برچسب‌هاي گارانتي (VOID Label) نيز مناسب مي‌باشد. سوپر رزين تکتا در دو کد متفاوت مي‌باشد.

خصوصيات:

 • مناسب جهت برچسب‌هاي پلي پرو پيلن، پي وي سي ، متال، شفاف، ليبل‌هاي خرد شونده يا حتي گچي و …
 • داراي کيفيت چاپ بالا.
 • ماندگاري چاپ بالا.
 • مقاوم در برابر سايش، رطوبت، دما و حلال.

ريبون‌هاي وکس (Wax Ribbon):

بارکد، شرکت نوار مومي‌، ريبون رزين و ريبون رزين مومي‌ را براي چاپ روي برچسب‌هاي انتقال حرارتي ارائه مي‌دهند. اگر يک  چاپگر انتقال حرارتي داريد، شما نيازمند به ريبون انتقال حرارتي براي چاپ بارکد با کيفيت بالا هستيد. کليه اندازه‌ها و رنگ‌هاي محبوب ريبون انتقال حرارتي آماده تحويل مستقيم است. تعداد بسياري ديگر نيز با سفارش ويژه در دسترس هستند و با سليقه ي شما چاپ خواهند شد. اين نوع از جوهر ريبون تنها با استفاده از حرارت مي‌تواند روي ليبل‌ها بچسبد. ريبون‌هاي با کيفيت موم مقرون به صرفه ترين گروه از ريبون‌ها هستند. به خصوص براي برنامه‌هاي کاربردي با استفاده از انرژي کم چاپ طراحي شده‌اند. آن‌ها به طور عمده براي برچسب‌هاي کاغذي تهيه شده‌اند. جايي که با استفاده از چاپگر حرارتي شما، حتي در سطوح خشن نيز نتايج عالي به دست مي‌آيد.

ريبون‌هاي وکس رزين (Wax Resin Ribbon):

ريبون‌هاي موم _  رزين ترکيبي از مواد رنگي مبتني بر موم و رزين است که مواد رزين درصد بيشتري را در اين ترکيب دارد. از آن جايي که رزين‌ها سخت‌تر و با دوام‌تر از موم‌ها هستند، مقاومت شيميايي و مقاومت در برابر خراشيدن اين نوع از جوهر ريبون‌ها بيش‌تر از ريبون‌هاي مبتني بر موم است .

ريبون‌هاي حرارتي که از موم يا رزين ساخته شده‌اند و در هنگام ذخيره سازي در برابر کارتريج‌هاي تونر مضر هستند. با توجه به راه حل‌هاي چاپگر، ريبون‌هاي حرارتي مي‌توانند حدود دو سال قبل از خشک شدن و غيرقابل استفاده شدن در آن پرينتر‌ها نگهداري شوند.

ريبون‌هاي رزين (Resin Ribbon):

ريبون‌هاي رزين براي چاپ بر روي برچسب‌هايي از جنس پلاستيک براي مثال برچسب پلي استري، برچسب پلي پروپيلني و برچسب وينيلي توليد شده است. اين ريبون‌ها به خاطر اين که داراي درصد زيادي از رزين‌هاي بسيار مقاوم بوده، داراي کاربرد‌هاي گسترده اي نيز است.

ریبون سوزنی

کاربرد‌هاي ريبون:

ريبون‌ها داراي کيفيت چاپ زيادي مي‌باشند و در مقابل ساييدگي، آب و الکل مقاوم مي‌باشند. بيش‌تر از ريبون‌ها جهت چاپ روي ليبل‌هاي متال، ليبل‌هاي پي‌وي‌سي و ليبل‌هاي تايوک استفاده مي‌شود. زيرا چاپ بر روي اين نوع از ليبل‌ها بسيار حساس است و سال‌هاي سال ماندگاري دارد. البته مي‌توان از ريبون‌ها براي چاپ روي ساير ليبل‌هاي ديگر استفاده نمود، که در رنگ‌هاي متنوعي در بازار وجود دارند. اين ريبون‌ها مناسب براي برچسب‌‌هايي از جنس کاغذ با دوام تقريبا زياد است که در برابر ساييدگي و رطوبت مقاوم نمي‌باشند و دوام زيادي ندارند. از ريبون‌ها جهت مصرف‌هاي ويژه‌اي استفاده می‌شود. بيش‌تر اين ريبون‌ها جهت چاپ روي ليبل‌هاي اموال و ليبل‌هاي پي‌وي‌سي به کار مي‌‌روند که در برابر دترجنت‌‌هاي قوي تحمل زيادتري دارند. در جهت چاپ برچسب‌‌هاي کاغذي و برچسب‌هاي متالايزه مناسب مي‌باشد که داراي دوام نسبتاً بالا و مقاومت زيادي در برابر عوامل محيطي مي‌باشند.

ايده آل براي پرينتر‌هاي مرجع  مانند TTO ، Markem ، Video Jet ، Linx ، Domino ، Norwood Jaguar ، Avery Dennison  و بسياري ديگر با سرعت‌هاي بالا مي‌باشد که مناسب براي چاپ تاريخ انقضا بر روي مواد بسته بندي مواد غذايي که نياز به چاپ سرعت بالا و حجم دارند، است. داراي کيفيت چاپ خوب و تصوير پر رنگ و تيره مي‌باشد. ضد خش و اسمير خوبي است. داراي قابليت چاپ با سرعت بالا تا 31 اينچ در ثانيه براي چاپ بسته‌بندي انعطاف‌پذير درون خطي مي‌باشد. مناسب براي چاپ در طيف گسترده‌اي از فيلم‌هاي بسته بندي بدون پوشش و روکش مانند پلي استر، PP ، OPP ، پلي اتيلن و PET است. ريبون‌ها با داشتن خاصيت ضد استاتيک و لايه پوشش پشتي اوليه براي کاهش گرد و غبار ، کاهش سايش و طولاني شدن طول عمر چاپ مناسب مي‌باشد.

معرفي ريبون سوزني

ريبون سوزني، همان طور که در بالا نيز گفته شد در واقع يک لايه‌ي پلاستيکي از جنس‌هاي ذکر شده است که به جوهر آغشته مي‌باشد. ريبون سوزني در ساز و کار چاپگر‌هاي سوزني نقش مهمي‌دارد. در واقع ريبون سوزني ساخته شده و اختصاصي براي پرينتر‌هاي سوزني مي‌باشد. چاپگر‌هاي سوزني داراي نه تا بيست و چهار تا سوزن است که همگي به ترتيب پشت سر هم قرار دارند. در انتهاي هر سوزن يک سيم پيچ دارد که در حين چاپ يک طرح، به آن‌ها يک پيام يا سيگنال ارسال مي‌شود که آن را تقويت مي‌نمايند. بعد از آن يک ميدان مغناطيسي ايجاد شده و سوزن‌ها به سمت کاغذ پرتاپ مي‌شوند. در بين اين کاغذ و سوزن‌ها، ريبون سوزني قرار دارد که باعث انتقال رنگ به کاغذ مي‌شود. وقتي سوزن به ريبون سوزني برخورد مي‌کند، روي کاغذ يک نقطه ايجاد مي‌نمايد. با ايجاد نقاط بيش‌تر مي‌توان با استفاده از ريبون سوزني، طرح‌هاي بيش تري روي کاغذ ايجاد نمود. با استفاده از سوزن و ريبون سوزني مي‌توان حتي نوشته و عکس‌ها را نيز چاپ نمود. در قسمت انتهايي هر سوزن، فنري براي بازگشت وجود دارد که دوباره به حالت اول بازگشته و دوباره با برخورد به ريبون سوزني طرح را ايجاد نمايد. ميدان مغناطيسي ايجاد شده توسط يک آهنربا مي‌باشد. يک قطعه از پلاستيک سخت و يا جواهر سخت وجود دارد که به تقويت سوزن‌ها و ريبون سوزني کمک مي‌نمايد. پرينتر سوزني بدون ريبون سوزني نمي‌تواند عمل کند. ساز و کار ريبون سوزني با هد مشابه بوده و به طوري که تسمه‌ي اين دو قطعه يگانه است. حتي اگر تسمه‌ها در دو جهت بچرخند، باز هم ريبون سوزني به يک جهت خواهد چرخيد.

ریبون سوزنی

کاربرد ريبون سوزني

ريبون سوزني قطعه‌اي از چاپگر‌هاي سوزني به شمار مي‌روند. از کاربرد‌هاي ريبون سوزني مي‌توان به ايجاد نقش روي کاغذ‌ها، مخصوصا کاغذ ليبل اشاره نمود. ايجاد طرح و نقش از مهم‌ترين کاربرد‌هاي ريبون‌هاي سوزني است. ريبون‌هاي سوزني به طور کلي مي‌تواند طرح‌هاي روي قوطي‌هاي رب، کارتون‌هاي شير، جلد پفک، جلد چيپس، جلد تنقلات و غيره را توليد نمايد. در واقع ليبل‌هاي توليد شده توسط ريبون‌هاي سوزني، انواعي از نام و نشاني برند‌ها، خصوصيات محصول، آدرس کارخانه و ساير اطلاعات را روي انواعي از محصولات چاپ نمايد. اين محصولات مي‌تواند از مواد خوراکي گرفته تا مواد شيميايي و حتي پوشاک را پوشش دهد.

برند‌های ريبون سوزني

ريبون سوزني، داراي برند‌هاي مختلفي دارد که به نام‌هاي Jolimark، Epson، Olivetti ، ‌هايتي (HITI)، اوليس (EVOLIS)، فارگو (FARGO)، مجيکارد (MAGICARD)، پينت من (POINTMAN)، سي يات (CIAAT)، هودو (HODOO)  و غيره مي‌باشد. که هر کدام داراي ويژگي‌هاي خاص خود را دارد.

مقايسه ي برند‌ها:

برند فارگو: اين برند از شرکت خارجي HIDGlobal  ريشه گرفته و محصولات بسيار با کيفيتي دارد. در سال 1991 براي اولين بار کار خود را در عرصه ي توليد انواع ريبون سوزني و پرينتر شروع کرد. محصولات اين برند کاملا کنترل شده هستند و مي‌توانند تا سال‌هاي سال بدون خراب شدن باقي بمانند.

برند هو دو: يکي از برند‌هاي برتر در توليد ريبون سوزني مي‌باشد و تاکنون توانسته است که بهترين ريبون‌هاي سوزني را عرضه‌ي بازار نمايد.

برند اپسون: برند اپسون، نامي‌آشنا براي همه‌ي ما است. به طوري که حداقل يک بار نام آن را شنيده‌ايد. اين برند از سال‌هاي دور شروع به فعاليت خود نمود و تا کنون هم چنان به اين فعاليت ادامه داده است. بهترين پرينتر‌هاي سوزني و ريبون‌هاي سوزني را مي‌توانید در محصولات توليد شده توسط اپسون مشاهده نماييد. اين برند تا حد زيادي مي‌تواند خواسته‌هاي کاربر خود را بر طرف سازد.

برند ‌هايتي: يکي از برند‌هاي آسيايي است که از سال 2001 به کار خود شروع کرد. اين برند براي کشور تايوان است که انواعي از چاپگر‌هاي دو طرفه و ريبون‌ها را توليد مي‌نمايد.

به طور کلي تمام ريبون‌هاي توليد شده توسط برند‌هاي ذکر شده در بالا که برند‌هاي خارجي هم مي‌باشند داراي کيفيت بالايي هستند. شما مي‌توانيد با توجه به خواسته‌ي خود از اين برند‌ها يکي را برگزينيد و از بهترين ريبون سوزني نهايت لذت را ببريد.

شما می‌توانید انواع قیمت ريبون سوزني را در فروشگاه اینترنتی ورنا آفیس مشاهده کنید.

جهت مطالعه بیشتر در این باره، به این صفحه مراجعه کنید.

ریبون سوزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه